Skip to main content

Senzorna obrada je proces primanja i obrade informacija iz naših osjetila (vid, sluh, dodir, okus, miris, ravnoteža i propriocepcija).

Mozak prima ove informacije, organizira ih i interpretira kako bismo mogli razumjeti i reagirati na našu okolinu.

Senzorna integracija je proces u kojem mozak organizira senzornu informaciju i koristi je za planiranje i izvođenje ponašanja. To je nešto što radimo svakodnevno, čak i bez razmišljanja o tome. Na primjer, kada hodamo, naš mozak koristi informacije iz naših očiju, ušiju, mišića i zglobova kako bi nam pomogao da se krećemo sigurno i učinkovito.
Senzorna disfunkcija nastaje kada mozak ima problema s primanjem, organiziranjem ili tumačenjem senzornog ulaza. To može dovesti do različitih problema, uključujući poteškoće u učenju, ponašanju i socijalnoj interakciji.

Simptomi senzorne disfunkcije mogu uključivati:
* Preosjetljivost na zvukove, dodir, svjetlost ili druge senzacije
* Podosjetljivost na senzacije, što može dovesti do traženja jakih senzacija
* Poteškoće s koordinacijom i ravnotežom
* Poteškoće s pažnjom i fokusom
* Poteškoće s organizacijom i planiranjem
* Poteškoće s socijalnom interakcijom

Terapija senzorne integracije je pristup koji se koristi za pomoć djeci i odraslima s senzornom disfunkcijom. Terapija se fokusira na pružanje senzornog iskustva koje pomaže mozgu da se bolje organizira i integrira senzornu informaciju.

Ako sumnjate da vaše dijete ili vi imate senzornu disfunkciju, važno je potražiti savjet od stručnjaka. Oni mogu provesti procjenu i preporučiti odgovarajući tretman.

Leave a Reply

Skip to content